Класически пържени ястия, които можете да приготвяте без мазнина!
Ясно е, че след толкова тежки месеци тази година ще се възползваме от слънцето и социалния живот с повишено внимание, но както никога досега. Поглеждайки назад, осъзнаваме, че сме се движили малко и сме пренебрегнали диетата си. Гледайки напред, по-специално към огледалото, виждаме, че калориите ни са в излишък. И сме благодарни, че то не отразява и холестерола в кръвта.
За да облекчим прехода ви към по-здравословното хранене, ви предлагаме да не се отказвате от пържените храни, а да промените гледната точка: за да сте по-широко скроени и да не се лишавате от конкретни ястия, ще ви дадем идеи за по-здравословни пържени храни без мазнина. Без никакви уловки ще споделим с вас как да си приготвяте някои кулинарни класики, без да ви трябва цяла бутилка олио. Дори крокети, без никакъв проблем.
Пържене без мазнина: концептуалното противоречие
Самата техника на пържене изисква мазнина и то много. Така че това, което целим, е да постигнем максимално сходен резултат и дори същия вкус, но в здравословен вариант. И ако е възможно да се чисти по-малко и дрехите да не миришат на бар от 80-те, още по-добре (естествено, това не би ви се случило, ако разполагате с някой страхотен абсорбатор, каквито по някаква случайност ние имаме много).
Но в рамките на тази промяна в техниката на приготвяне винаги има едни граници (рецепти), които никой не смее да премине (да направи без мазнина). Наистина ли е възможно да правите крокети без мазнина, които дори баба ви да одобри? Вкусът на панировката пак ли е толкова божествен, ако не е напоена в мазнина? Но как е възможно да се ядат пържени картофи, без да са пържени, ако самото им име го предполага?! Нашият отговор е „Да, можете!“ и сега ще ви разкажем как:
Пържени картофи
Разбираме, че приготвянето на пържени картофи без мазнина е концептуално противоречие, но вариантът с малко или никакво олио дава резултати, които са по-добри от очакваното. Не само заради очевидните причини: например, че кухнята остава много по-чиста, тъй като олиото не е пръскало във всички посоки. Приготвянето на картофи във въздушен фритюрник или на фурна може да има същия хрупкав резултат и да запази по-добре истинския им вкус. Вярно е, че фурната е по-ефективна и с нея се приготвят по-големи количества наведнъж. Но и в двата случая можете да настроите температурата така, че картофките да станат хрупкави.
Друг вариант на приготвяне е в микровълновата фурна, с малко олио и с време на приготвяне от 5 до 7 минути за всяка порция. За целта е хубаво картофите да са на тънки резени. Така ще станат като чипс, но ще са приготвени без мазнина и ще са отлична гарнитура към всякакви други ястия.
Има и един общ недостатък и той зависи от конкретния уред, който имате, но вероятно ще се наложи в някакъв момент да обърнете резените. Ако разполагате с по-съвременен модел фурна, дори това не трябва да правите. При всички положения, ще трябва с практиката да установите кое е най-доброто приложение на уреда ви в конкретния случай, за да не изсъхват картофките (знаете как се сбръчкват, малко след като са приготвени).
Крокети с всичко
Приготвянето на крокети, които обичате до дъното на душата си, без намесата на половин литър олио, е по-лесно, отколкото си представяте. Предимствата, които споменахме при картофите, важат и тук. Тук все пак можете да добавите малко мазнина в името на сочността. Но в общи линии трябва само да ги оставите на 200°C във фурната, с нагряване отгоре и отдолу, да настроите таймера си, да им хвърляте по едно око и когато най-малко очаквате, те ще са готови. Ще се насладите на вкуса на съставките по нов начин и, повярвайте ни, няма да да изпитвате крокетни угризения, нито със сирене, нито с прошуто, нито с пиле. Искате ги още по-хрупкави? Двойна панировка.
Класически пържени ястия, които можете да приготвяте без мазнина
Хапки и всякакви други панировки
Звучи изненадващо, но панираното пиле, независимо дали е на филета или на резени, приготвено на фурна, става отлично – казваме го от опит. Същото важи и за рибата, чиято консумация често пъти е точно толкова драматична, колкото и на зеленчуците. Затова панировката е трик в десетката – не е хубаво да се злоупотребява с него, но .. работи!
Така е и с хапките – друга „пържена класика“, която може да се приготви без мазнина. На фурна стават много вкусни, независимо дали са полуфабрикати или, още по-добре, домашни (и съответно, по-здравословни).
Поставете хартия за печене върху тавата, разнесете с четка или подобно средство малко мазнина, колкото да има минимално количество по дъното. След това подредете хапките, поръсете малко мазнина върху тях, оставете ги на температура от 175°C до 200°C в зависимост от фурната ви, и ще станат хрупкави и сочни. Не забравяйте, че фурната трябва винаги е предварително загрята.
Можете да се справите и изцяло без мазнина, ако имате въздушен фритюрник (с който вероятно ще ви отнеме повече време в зависимост от броя на хапките) или фурна с подходяща за целта програма. Искате да са още по-хрупкави? Няма проблем, добавете малко корнфлейкс към галетата.
Пилешки крилца
Тази рецепта не е чак толкова спорна. Пилешките крилца са абсолютна класика и фурната предлага отлични варианти за тяхното приготвяне. Така че в този случай няма да ви е толкова странно да смените техниката, още повече при наличието на множество сосове, с които да разнообразите рецептите си. Освен че така са по-здравословни, резултатът е точно толкова вкусен (че даже и повече). Търсите още по-здравословен вариант? Веднага ви го предлагаме: струва си да пробвате постната версия на тази рецепта.
Препечени и хрупкави кнедли
Друго ястие, което се адаптира чудесно към смяната на кулинарната техника. Паламуд, месо, зеленчуци … всичко е подходящо за кнедли на фурна. Начинът им на приготвяне е същият, с разликата, че когато ги подредите в тавата, трябва да ги намажете с разбито яйце. Така ще се препекат хубаво и ще изглеждат още по-апетитни. Обвивката им ще е хрупкава, а вътрешността им ще е сочна. В стандартна фурна се пекат на 200°C и обикновено са готови за 15-20 минути, но както знаете, трябва да ги наглеждате, защото всяка фурна е специфична.
Класически пържени ястия, които можете да приготвяте без мазнина
Леки закуски: зеленчуков или картофен чипс
Здравословният, бърз и чист начин за приготвяне на леки закуски несъмнено е повод да използвате фурната като заместител на фритюрника или тигана. Зеленчуците, към които приспадат и картофите, стават хрупкави и вкусни и всичко, което трябва да направите, е да ги измиете, да нарежете на тънки резени, да ги подправите и да ги подредите върху тавата за печене. Само след половин час те са готови да бъдат потопени в някой вкусен сос, който сте приготвили като допълнение към тях.
Пържени филийки на фурна
Да, звучи невероятно, но сред по-здравословните варианти на пържените храни, си позволяваме да включим и този десерт. Когато са приготвени на фурна, пържените филийки са по-леки и са чудесен вариант за хапване по всяко време на деня. Могат да бъдат включени в режим на хранене, който ограничава приема на мазнини. И тук разбитото яйце допринася за зачервената коричка, с която изглеждат още по-вкусни (и в действителност са). Качествените съставки отговарят за добрия вкус, а благодарение на сиропа, филийките не са по-малко сочни само защото са запечени на фурна.
По-качественото хранене е цел, която можем да приемем по всяко време на годината. Лятото обикновено е сезон на повече вода и по-леки ястия, така че сега е идеалният момент за създаването на по-здравословни навици.
Класически пържени ястия, които можете да приготвяте без мазнина
Източник ТЕКА