Съвети при замразяване на храна

Съвети при замразяване на храна Leave a comment

При замразяването на храна е важно да предвидите както хранителните инфекции, така и всички предимства и вкусове, които храната може да предложи.

Купуването на замразени храни ви позволява да имате на разположение разнообразен брой продукти. Що се отнася до техните хранителни характеристики, трябва да се каже, че те са много сходни с тези на пресните продукти и че хранителната им стойност се запазва.

Въпреки това е необходимо да се знаят някои аспекти, за да може процесите на замразяване и размразяване да се извършват при най-добри условия за безопасност, без да се рискува някаква инфекция на храната.

Какви храни могат да бъдат замразени?

Продукти, която вече са била размразени, е най-добре да не се замразяват отново, защото по този начин шансовете за отравяне на храната драстично се увеличават. Не трябва да замразявате и храни, които са били рехидратирани.

Има някои специфични храни като видове гъби, някои сосове, марули и други салати, макаронени изделия, определени плодове, картофи, които също не трябва да се замразяват, защото когато са в контакт с много ниски температури, естествената им структура се променя. В тези продукти се образуват ледени кристали, които предполагат разкъсване на техните клетки и правят храната неизползваема.

Съвети за замразяване на храна

Плодове

Много е важно предварително плодовете да се измият или обелят, преди да бъдат заляти със сироп от вода и захар. Те трябва да бъдат поставени в твърди контейнери или в торби за замразяване. Нашите хладилници са снабдени с различни по вид и предназначение специални отделения за охлаждане и замразяване.

Дозиране при използване на захар:

  • Половин килограм захар на литър вода за замразяване на ананас, праскови или сливи, наред с другите плодове.
  • 400 грама захар на литър вода за кайсии, т.е. концентрация от 40%.
  • За замразяване на грейпфрути, портокали или пъпеши концентрацията трябва да бъде 30%, т.е. 300 грама захар на литър вода.

Зеленчуци

Те трябва да бъдат замразени чисти, сварени или попарени (могат да бъдат подкиселени с лимон, за да запазят цвета си). Ако ги обелите, ще елиминирате възможни бактерии, останали в кората. Зеленчуците трябва да бъдат поставени сухи във фризерните торбички. Накрая извадете въздуха преди да ги затворите.

Риба

Вътрешността на рибата трябва да бъде почистена, след което рибата се измива и изсушава. Тя трябва да бъде опакована в прозрачно или алуминиево фолио.

Месо

Отстранете кожата, мазнините и, ако е необходимо, кокалите. Нарежете на порции и опаковайте в прозрачен филм или алуминиево фолио.

Яйца

Това е продукт, който като цяло не може да бъде замразен, защото неговото съдържание би се разширило и разбило черупката. Все пак обаче може напълно да замразите белтъците  в стъклени буркани. За да могат да се използват след това, те трябва да бъдат размразени в хладилник или при стайна температура. Можете да ги използвате, за да направите целувки.

Сосове и течности

Когато са замразени, техният обем се увеличава, така че не е необходимо да пълните контейнерите до ръба, трябва да оставите няколко сантиметра свободни.

Гъби

Запържете ги в тиган като ги нарежете или оставите цели. Не добавяйте масло и оставете водата от тях да се отече. Изчакайте да се охладят, поставете в контейнер и ги замразете.

Други продукти, които могат да бъдат замразени

Вероятно не знаете, но маслото също може да бъде замразено. Също така, чили, босилек или други билки, просто трябва да добавите малко зехтин и да го сложите в подходящ съд, по този начин винаги ще имате готови порции за употреба. Бобовите растения могат да бъдат замразени, ако са сварени или накиснати. Тайната за добрия вкус е, че те трябва да бъдат смесени с мазнина.

Може да замразите и хляб без никакви проблеми. Достатъчно е за го завиете добре в прозрачно или алуминиево фолио. При размразяването го развийте, поставете го върху кърпа и го оставете на стайна температура. Ако не разполагате с много време, може да поставите хляба за кратко (според големината) заедно с чаша вода в микровълнова фурна.

Специални съвети

  • Температурата трябва да бъде -18 градуса и не трябва да поставяте твърде много храна наведнъж (някои фризери имат функция за бързо замразяване на храната).Не поставяйте топла храна във фризерното отделение. Това ще предизвика образуването на ледени кристали и появата на бактерии.
  • Важно е храната да бъде добре опакована, тъй като отворените храни могат да доведат до кръстосано замърсяване. Винаги се уверете, че храната е добре опакована, съхранена в торбички с цип или в херметически затворени контейнери.
  • Вкусът и текстурата на храната се променят с течение на времето, така че не е препоръчително да държите храна за повече от три месеца във фризера, като мляното месо и морската храна не трябва да остават дори за повече от месец.

Сега, когато знаете как правилно да замразявате храната, нямате извинения. Извлечете максимума от своя фризер.

Източник Тека

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

You cannot copy content of this page